Studio Radio Gdańsk
RG Studio
ul. Grunwaldzka 18
80-236 Gdańsk
tel. 058-34-98-776 058-34-98-808
mail: studio@radio.gdansk.pl
AKTUALNOŚCI
Zdjęcie

MM MODERNIZM - INTERAKTYWNA INSTALACJA MULTIMEDIALNA

Projekt MM Modernizm sięga do historii i na jej kanwie buduje współczesną wypowiedź artystyczną, kreatywnie korzystając z nowoczesnych narzędzi, by dotrzeć do dzisiejszej publiczności. Składające się na wystawę obrazy zostały wykonane w programie do tworzenia wirtualnej rzeczywistości. Wystawa skupia uwagę widza przede wszystkim na gdyńskiej architekturze modernistycznej, „perłach modernizmu”, które fascynują kolejne pokolenia.




Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom odwzorowującym miejsca z archiwalnych fotografii Gdyni międzywojennej stworzone zostały ujęcia, które stały się bazą do zaaranżowania scen z życia ówczesnego miasta. Powszechnie znane, statyczne fotografie ożywają tylko w obecności gości muzeum. Widzimy na nich spacerujących mieszkańców, jeżdżące pojazdy z tamtych czasów, ożywioną naturę. Wszystkiemu towarzyszy w tle muzyka z lat 20. i 30. - barwnego czasu narodzin Gdyni, w którym na świecie i w Polsce zaczęły powstawać pierwsze udźwiękowione produkcje kończąc erę kina niemego.  To także kolejny temat, jaki podejmują autorzy proponując muzyczno - filmową odsłonę instalacji. Całość  ujęta w fotograficzną formę imitującą stary film na tle gdyńskich pejzaży i architektury. Na tym tle odbędzie się wyjątkowy koncert interaktywny.



MM projekt jest też próbą zaangażowania widza który tutaj staje się podmiotem, a nie jedynie biernym odbiorcą przekazu. Przejmuje rolę współtwórcy widowiska, dopiero jego obecność nadaje wystawie sens, sprawia, że staje się ona pełna, kompletna. Autorom zależało na tym, by kontakt ze sztuką zaserwowaną w nowym wydaniu, był dla zwiedzających źródłem zarówno wiedzy jak i inspiracji, by pomógł nawiązać nowy dialog pomiędzy pokoleniami, ożywić historię. 
Twórcy wystawy działający jako grupa kreatywna MM Projekt wybrali na miejsce pierwszej odsłony Gdynię, która stała się inspiracją ze względu na bogactwo tematów artystycznych, jakie można dzięki niej poruszyć. Tak jak dla nich, także dla filmowców Gdynia stała się jednym z najważniejszych miejsc – stolicą polskiego filmu, ale też źródłem czerpania  tematów i scenografią dla wielu obrazów – od roku 1926 do dziś.





Wykonawcy:
Marcin Stefaniak - saksofon
Aleksander Kamiński - Klarnet
Adam Stachowiak - trąbka
Adam Wiśniewski - puzon
Artur Jurek - piano
Paweł Urowski - kontrabas
Tadeusz Wiśniewski - banjo
Jacek Stromski – perkusja
Realizacja dźwięku: Jacek Puchalski





Powrót do listy