Studio Radio Gdańsk
RG Studio
ul. Grunwaldzka 18
80-236 Gdańsk
tel. 058-34-98-776 058-34-98-808
mail: studio@radio.gdansk.pl
AKTUALNOŚCI
Zdjęcie

Płyta Rozmowa z piramidami już w sprzedaży!

Premiera programu Rozmowa z piramidami odbyła się w marcu 2011 roku z transmisją live ze Studia Koncertowego im. Janusza Hajduna Polskiego Radia Gdańsk. Całość skomponował Piotr Kajetan Matczuk, pianista, wykonawca, autor piosenek, (obecnie doktorant w Instytucie Literatury Polskiej UW), który zaprosił do współpracy przy tym projekcie wybitnych trójmiejskich muzyków.


Skład zespołu:
Marcin Skaba – skrzypce
Paweł Nowak - akordeon, accordina
Tomasz Nowik - kontrabas
Tomasz Paszko - perkusja
Piotr Kajetan Matczuk - fortepian, śpiew
oraz gościnnie:
Mirosław Czyżykiewicz - śpiew
Paweł Ruszkowski - gitary, śpiew
Katarzyna Kirstein - śpiew
Katarzyna Plotta, Monika Dejk, Agnieszka Drawc, Joanna Drawc, Hanna Recłaf, Aleksandra Formela - chórki
realizacja nagrań: Jacek Puchalski



W programie „Rozmowa z piramidami” znaleźć można najbardziej znane, wręcz programowe teksty polskiego romantyzmu, takie jak „Romantyczność” Adama Mickiewicza, „Do M***”, czy słynny „Testament mój” Juliusza Słowackiego. Są też mniej znane, pokazujące narodowych wieszczów z dystansem i humorem („Komar niewielkie licho” A. Mickiewicza), czy obnażające ich przeróżne ideologie („Tak mi dopomóż” J. Słowackiego). Znalazło się miejsce dla Cypriana Kamila Norwida, zdecydowanie najtrudniejszego w odbiorze poety tego okresu (fragment Promethidiona – Bo nie jest światło by pod korcem stało). Całość dopełniają teksty Adama Asnyka.



O „Rozmowie z piramidami” Piotra Kajetana Matczuka tak pisał Rafał Żebrowski, siostrzeniec Zbigniewa Herberta:
(…) Dlaczego więc romantyzm? Wszak to w Polsce nie tylko nurt kulturowy, czy epoka w dziejach literatury, ale i tożsamość narodowa. Kiedy wraz z upadkiem Rzeczpospolitej Obojga Narodów w przeszłość odszedł duch sarmacki, któremu skrycie niejeden z nas dochowuje wierności (np. Jarosław Marek Rymkiewicz), bynajmniej nie powstała próżnia, choć wiele na to wskazywało. Pamiętnikarze zaświadczają, że w końcu XIX w. ludzie pytali bliźnich i samych siebie, co to panie teraz z nami będzie… oraz skrupulatnie kupowali tytuły hrabiowskie od obcych-swoich cesarzy. Jednak nieco tylko później ich synowie szarżowali w wąwozie Somosierry, zawsze „rozumni szałem”. W prezentacji ducha romantyzmu, jaką jest Rozmowa z piramidami, wielkie sprawy uciemiężonego narodu, ludzkości, czy problemy metafizyczne przeplatają się z opowieściami o miłości. Robiono zaś to w ten sposób, by - tak jak w życiu i literaturze – nie były to dwa obce sobie żywioły, lecz by współgrały. Puszkin ujął tę jedność w triadę pojęć: „I naród mnie po wieczny czas w sercu swym utwierdzi, za to żem lutnią w ten nielitościwy wiek, wysławiać wolność śmiał i wzywał miłosierdzia, i szlachetności uczuć strzegł”. Romantyzm w istocie jest bowiem wielką opowieścią o podróży i nieprzypadkowo tym toposem często się wówczas posługiwano. Wędrówka owa przez przestrzeń i czas, często w ucieczce przed losem lub samym sobą, bądź po drogach wygnania, zawsze była szlakiem ku pięknu i prawdzie, tak jak winno być w życiu, a dobór wierszy programu czyni temu zadość…”

Koncert transmitowany na antenie Radia Gdańsk w marcu 2011 roku został przygotowany i wydany w formie płyty przez Agencję Artystyczną MTJ. Premiera krążka odbyła się 10 października w Warszawie.



http://www.empik.com/asnyk-norwid-slowacki-mickiewicz-rozmowa-z-piramidami,p1062103137,muzyka-p
http://www.rozmowazpiramidami.pl
http://www.facebook.com/Rozmowazpiramidami
http://www.youtube.com/user/Rozmowazpiramidami
Powrót do listy