Studio Radio Gdańsk
RG Studio
ul. Grunwaldzka 18
80-236 Gdańsk
tel. 058-34-98-776 058-34-98-808
mail: studio@radio.gdansk.pl
AKTUALNOŚCI
Zdjęcie

„Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” w studiu Radia Gdańsk.

 

DOKUMENTACJA ŻYCIA WITOLDA PILECKIEGO
Monodram jest sceniczną dokumentacją życia i działalności Witolda Pileckiego. Od dobrowolnego pojmania w Warszawie, poprzez jego działalność w Auschwitz aż po śmierć w 1948 roku. Scenariusz został oparty na pamiętnikach rotmistrza, jego listach oraz protokołach przesłuchań przed komunistycznym sądem.



„Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” to nie tylko dokumentalna opowieść, ale także chwytająca za gardło historia o niezwykłym człowieku. Przemysław Tejkowski stworzył na scenie postać, która staje wobec pytań o zło w historii i zło w człowieku, która do dna zgłębia ból, rozpacz i upokorzenie.

RODZINA DOTKNIĘTA OKRUCIEŃSTWEM WOJNY
Część mojej rodziny pochodzi z Gdańska, więc jest dla mnie czymś wyjątkowym zagrać tę postać właśnie tutaj. Od strony ojca część rodziny tworzyła tutaj Gedanię, spoczywają na cmentarzu w Oliwie. Stryj mojego taty był zaprzysiężonym obrońcą Poczty Polskiej, inny stryj zginął w obozie koncentracyjnym KL Stutthoff, jeszcze inny zabrany został do obozu Mauthausen-Gusen. Całe moje zainteresowanie i przeżywanie tej wojny to właśnie dzięki opowieściom mojego ojca. Tak też została ukształtowana moja postawa patriotyczna



„ZAMKNIĘCIE W CELI ŚMIERCI”
Większość materiału to jest Raport Pileckiego, czyli pobyt Rotmistrza Pileckiego właśnie w obozie Auschwitz. Dzięki moim rozmowom z prof. Cyrą, studiowaniem tej postaci z różnych książek, pozyskałem materiał pozwalający na napisanie scenariusza. Napisaliśmy go wspólnie z reżyserem, Sławomirem Gaudynem, a sukcesem jest właśnie ta forma przesłuchania, w którą zostało to ujęte, ale to prawda, bo to jest zamknięcie się z kimś w celi śmierci na godzinę.



Uważam, że te 30 lat po upadku komunizmu to jest czas zmarnowany, jeśli chodzi o odkrywanie tej historii. To jest spektakl trudny, choć nie w odbiorze, bo szczególnie chcę go adresować do ludzi młodych. Mamy duże opóźnienie w odkrywaniu tej historii, a komuniści ziarno Żołnierzy Wyklętych chcieli zakopać bardzo głęboko, bo nawet pod swoimi zmarłymi, ale z tego ziarna zaczęło coś kiełkować. Zdanie, które pada ze sceny, a które wszyscy powinni wziąć sobie do serca, to słowa, „czy trzeba było codziennie pokazywać Polakom górę trupów, żeby się pogodzili”. To jest pewne credo również na zaś .



„WYCHOWAŁAM SIĘ POD OŚWIĘCIMIEM”
O swoich wrażeniach opowiedziała także matka aktora Teresa Tejkowska. – Spektakl przeżywa się bardzo, tym bardziej że ja to pamiętam bardzo dobrze: Oświęcim i te wszystkie rzeczy. Ciężko się to ogląda i bardzo przeżywa, kiedy syn np. krzyczy. Boję się też o niego.

                                                                                                                                   Przemysław Tejkowski



– Najpierw była burza oklasków, a następnie przejmująca cisza – mówił po zakończeniu monodramu prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki. – To był naprawdę wzruszający spektakl i to wzruszający podwójnie. Po pierwsze poprzez sam życiorys Witolda Pileckiego, wielkiego polskiego bohatera, ikony polskiej historii i pamięci. Był to człowiek wybitny na wielu polach. Wspaniały żołnierz, ochotnik do Auschwitz, ale też wspaniały mąż i ojciec i ten wątek również został poruszony, iż był świetnym wychowawcą swoich dzieci. Więc do dzisiaj stanowi wspaniały wzór do naśladowania. A drugi powód to bardzo wzruszające i przejmujące wykonanie Przemysława Tejkowskiego, wybitnego aktora, a zarazem reżysera. Było widać, iż to wszystko zrobiło ogromne wrażenie na naszych słuchaczach i gościach w studiu. Także mogę zapowiedzieć, że będziemy szli tą drogą. Będziemy swoistą scenę teatralną Radia Gdańsk rozbudowywali i zapraszali naszych słuchaczy na kolejne spektakle – zapowiedział prezes naszej rozgłośni.


Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był Sławomir Gaudyn. Wykonawcą scenicznym monodramu był Przemysław Tejkowski, natomiast muzykę przygotował Jacek Chrobak. Głosy z offu należały do Roberta Żurka i Roberta Chodura.

Foto: Roman Jocher                                                                                                  Opracowanie: Jacek Puchalski
Powrót do listy