Studio Radio Gdańsk
RG Studio
ul. Grunwaldzka 18
80-236 Gdańsk
tel. 058-34-98-776 058-34-98-808
mail: studio@radio.gdansk.pl
AKTUALNOŚCI
Zdjęcie

"Globulus" - nowa płyta Pawła Zagańczyka

Miło nam poinformować , ze ukazała się już płyta akordeonisty Pawła Zagańczyka - "Globulus". Materiał na niej zawarty jest podsumowaniem dziesięciu edycji Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Nadrzędna idea projektu to zamówienia i prawykonania nowych utworów literatury akordeonowej. Prezentowane w Gdańsku od 2008 roku kompozycje, stanowią ciekawą panoramę tej działalności, czego odbiciem jest materiał zawarty na płycie. Czterech polskich kompozytorów z myślą o akordeonie i instrumentach smyczkowych stworzyło cztery na wskroś różne kompozycje. Ich wspólnym mianownikiem jest akordeon, który od kilku dekad niezmiennie wzbudza zainteresowanie wielu twórców.

Na płycie nagranej w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk znalazły się następujące kompozycje:
Cezary Paciorek - Toccata
Motoryczna, momentami wręcz transowa, pełna witalności wirtuozowska kompozycja to swoista synteza muzyki ludowej, jazzowej i klasycznej.

Maciej Zimka - Concerto
Utwór o wirtuozowskich zwrotach oraz rozbudowanej warstwie rytmicznej. Wyraźnie wyodrębniony jest tu środkowy odcinek molto espressivo, w którym kompozytor redukuje fakturę do trzech dialogujących ze sobą instrumentów (akordeon skrzypce, wiolonczela). Odmienna kolorystyka i tempo nadają wspomnianemu fragmentowi kontemplacyjny nastrój.

Krzysztof Olczak - Anioły Ciemności
Utwór wyjątkowo barwny i ilustracyjny. Jego mistyczny charakter, osiągnięty za pomocą ekspresyjnej narracji czy aleatorycznych zabiegów stał się inspiracją dla malarza Stanisława Osieckiego, który stworzył obraz pod tym samym tytułem. Kompozyccja uzupełniona jest o autorską, improwizowaną kadencją akordeonisty.

Krzesimir Dębski - Musicophilia III
Kompozycja Krzesimira Dębskiego to subtelny zwrot w kierunku awangardy. Pierwsze skojarzenia przywołują muzykę Beli Bartoka, ale z zachowaniem ilustracyjności muzyki filmowej, charakterystycznej dla twórczości Dębskiego.

W nagraniu udział wzięli:
Paweł Zagańczyk - akordeon
Hanna Chylińska, Aleksandra Denga, Julianna An, Justyna Świątkowska - skrzypce
Weronika Wiśniewska - altówka
Maria Szagżdowicz - wiolonczela
Mateusz Kot - kontrabas, 
Neoquartet:
Karolina PIątkowska-Nowicka, Paweł Kapica - skrzypce
Michał Markiewicz - altówka
Krzysztof Pawłowski - wiolonczela
Jarosław Stokowski - kontrabas

Realizajca i mastering: Jacek Puchalski (Radio Gdańsk)

Zdjęcia: Krzysztof Winciorek

Powrót do listy