Studio Radio Gdańsk
RG Studio
ul. Grunwaldzka 18
80-236 Gdańsk
tel. 058-34-98-776 058-34-98-808
mail: studio@radio.gdansk.pl
AKTUALNOŚCI
Zdjęcie

„#Pamięć. Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto”

 Z udziałem dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku dr. Pawła Warota, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności dr. Mateusza Smolany oraz prezesa Radia Gdańsk dr. Adama Chmieleckiego
Debata poświęcona została znaczeniu antykomunistycznego przesłania Solidarności Walczącej w latach 80., ale także jego aktualności dzisiaj, po upływie 40 lat.

Na rok 2022 przypadają jubileuszowe obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, konspiracyjnej organizacji założonej przez śp. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu, a posiadającej bardzo silne konspiracyjne struktury w Trójmieścieolidarności Walczącej na terenie Trójmiasta i Pomorza.




… Szerszy kontekst i dłuższa perspektywa są bardzo ważne, zarówno wtedy, gdy patrzymy na samą historię Solidarności Walczącej, jak i kiedy mówimy o narracji, sposobie opowieści o tej organizacji, a także o tym sposobie opowieści, który zastosowało Radio Gdańsk w ramach szerszego projektu edukacyjnego, kulturalnego, tożsamościowego #Pamięć, który trwa już od 2020 roku…
… Sama nazwa Solidarność Walcząca czy graficzny symbol tej organizacji, słynna kotwica, to wprost odniesienia do Polski Walczącej, Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. To właśnie pokazuje ciągłość polskiej historii, w której uniwersalne wartości i walka o nie przewijają się cały czas – mówił dr Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.



…Działalność w podziemiu, działalność skierowana na wydawanie pism podziemnych to jest ten element naszej historii, że mieliśmy do czego się odwoływać w roku 1982...
... Solidarność Walcząca to coś innego, coś co funkcjonowało w innym momencie historycznym, w innych warunkach. Ale też coś, co miało tę możliwość odwołania się do pięknego etosu Polskiego Państwa Podziemnego – mówił dr Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.



…17 września zaczęły się tworzyć struktury ogólnopolskie związku, branżowe, regionalne, zakładowe, zaczęło powstawać społeczeństwo obywatelskie – pewna nić porozumienia ogólnospołecznego tych ludzi, którzy chcieli działać. Wtedy zaczęło powstawać coś fenomenalnego. Zaczęły się tworzyć struktury, takie jak Solidarność, który stał się wielką opozycją instytucjonalną.
…To jest bardzo ważne jeżeli chodzi o sam początek – wyjaśniał dr Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności.



– Osoby wstępujące do organizacji składały przysięgę, wszystko to odbywało się mimo konspiracyjnych warunków w uroczysty sposób. Solidarność Walcząca była w zasadzie chyba jedyną organizacją podziemną, stosującą przysięgę, choć nie była ona obowiązkowa. Odniesienie do słów tej przysięgi jest bardzo istotne i wyjaśnia, o co tak naprawdę chodziło członkom organizacji. Te słowa to: „Wobec Boga i Ojczyzny przysięgam walczyć o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Solidarną…
…Taką przysięgę składali członkowie Solidarności Walczącej – przypomniał prowadzący debatę Andrzej Urbański.

Foto: Roman Jocher                                                                                        Opracowanie: Jacek Puchalski
Powrót do listy